28. studeni, 2024.
Odvjetnik Boris Gregović na međunarodnom znanstvenom skupu: “Zaštita prava na život u zdravoj gradskoj sredini i sustavi no-fault naknada u hrvatskom i talijanskom pravu”

Dana 12. rujna 2024. godine, na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci održan je međunarodni znanstveni skup pod nazivom „Zaštita prava na život u zdravoj gradskoj sredini i sustavi no-fault naknada u hrvatskom i talijanskom pravu”. Ovaj prestižni događaj okupio je vodeće pravne stručnjake i znanstvenike iz Hrvatske i inozemstva, koji su podijelili svoja iskustva i znanja o pravnim i praktičnim izazovima u zaštiti zdravog okoliša u urbanim sredinama.

Skup je organiziran kao dio projekta „AB URBE CONDITA – Zaštita prava za život u zdravoj gradskoj sredini”, financiranog kroz program „UNIRI projekti iskusnih znanstvenika 2023.”. Ovaj projekt ima za cilj istražiti pravne aspekte i mogućnosti unapređenja zaštite okoliša u urbanim zajednicama, s posebnim naglaskom na pravo građana na zdrav i siguran životni prostor.

Teme i značaj skupa

Zagađenje urbanih sredina i izazovi očuvanja zdravog okoliša predstavljaju globalne probleme, no njihovo pravno reguliranje često se razlikuje od zemlje do zemlje. Ovaj skup bio je prilika za razmjenu znanja i iskustava između hrvatskih i talijanskih pravnika i znanstvenika, koji su raspravljali o različitim modelima pravne zaštite okoliša i mehanizmima za ostvarivanje prava na odštetu.

Poseban fokus bio je stavljen na sustave no-fault naknada, koji omogućuju pojedincima da ostvare pravo na naknadu štete bez potrebe za dokazivanjem krivnje. Ovi sustavi, koji su već implementirani u nekim zemljama, mogu igrati ključnu ulogu u zaštiti građana od štetnih utjecaja okoliša, posebno u slučajevima zagađenja zraka, vode ili tla.

Sudjelovanje odvjetnika Borisa Gregovića

Odvjetnik Boris Gregović sudjelovao je u panel raspravi na temu „No-fault sustavi i naknade štete u hrvatskom pravu”, gdje je podijelio svoje iskustvo i analize pravnih mehanizama koji štite prava građana u Hrvatskoj. Njegovo izlaganje bilo je posebno usmjereno na problematiku naknade štete uzrokovane štetnim tvarima, poput azbesta, te na nužnost stvaranja pravnog okvira koji će građanima omogućiti jednostavniji i brži pristup pravdi.

Gospodin Gregović istaknuo je važnost:

  • Uspostavljanja učinkovitih sustava no-fault naknada, koji olakšavaju građanima pristup pravnim sredstvima za naknadu štete,
  • Pravne edukacije i podizanja svijesti o pravima na zdrav okoliš, kako bi se građani mogli učinkovitije zaštititi,
  • Suradnje između pravnih stručnjaka, znanstvenika i zakonodavaca u razvoju politika zaštite okoliša.

Njegov doprinos skupu naglasio je ključnu ulogu pravnika u unapređenju zakonskih rješenja za zaštitu okoliša te važnost praktičnih znanja u rješavanju svakodnevnih pravnih problema građana.

Multidisciplinarna perspektiva i zaključci

Jedan od najvažnijih zaključaka skupa bio je da zaštita prava na zdrav okoliš zahtijeva multidisciplinarni pristup, koji uključuje pravnike, znanstvenike, ekološke stručnjake i donositelje odluka. Sudionici su se složili da pravni sustavi moraju biti fleksibilni i otvoreni za nove modele poput no-fault naknada, kako bi mogli odgovoriti na kompleksne izazove modernih urbanih zajednica.

Skup je također ukazao na važnost međunarodne suradnje, s obzirom na to da zagađenje okoliša često prelazi nacionalne granice. Primjeri dobre prakse iz drugih zemalja, poput Italije, mogu poslužiti kao inspiracija za razvoj novih rješenja u hrvatskom pravnom sustavu.

Zaključak

Sudjelovanje odvjetnika Borisa Gregovića na ovom skupu pokazalo je njegovu predanost zaštiti prava građana i unapređenju pravne regulative u području okoliša. Njegov doprinos bio je važan korak prema jačanju svijesti o pravima na zdrav životni prostor te prema stvaranju učinkovitijih pravnih mehanizama za zaštitu okoliša.

Ovaj međunarodni znanstveni skup još je jednom potvrdio kako zajednički napori stručnjaka iz različitih disciplina mogu doprinijeti razvoju boljeg pravnog sustava i zaštiti temeljnog prava na zdrav okoliš.

Za više informacija o skupu i projektima vezanim uz zaštitu okoliša, posjetite službenu stranicu Pravnog fakulteta u Rijeci.